2014.08.31_fot_P.Piatkowski_01Czyste, zdrowe powietrze i malownicze położenie wielu miejscowości w gminie Dobre przyciągają mieszkańców miast i są zachętą do spędzania urlopów w okolicach:
Wólki Kobylańskiej, Rudy Pniewnik, Ryni, Rakówca, Makówca Małego, Makówca Dużego, Gęsiarki Borowej, Wólki Mlęckiej, Osęczyzny i wielu innych. Tereny te są zazwyczaj położone w okolicach lasów i pięknie płynących strumyków lub małych rzek. W centrum Dobrego, na rynku wznosi się zabytkowy Kościół Rzymsko-Katolicki p.w. św. Mikołaja, wybudowany w stylu gotyckim. Nieopodal stoi pomnik Józefa Piłsudskiego.
W Gminnym Ośrodku Kultury znajduje się Muzeum Konstantego Laszczki, jednego z najwybitniejszych synów tej ziemi, znanego nie tylko w Polsce, ale i na świecie, artysty-rzeźbiarza. Na 2006 rok przypadła 50 rocznica jego śmierci. W Muzeum znajduje się wiele cennych eksponatów tego twórcy. W Makówcu Dużym wzniesiono pomnik na cześć bohaterskich żołnierzy Powstania Listopadowego, którzy stoczyli tu bitwę pod Dobrem z wojskami rosyjskimi. Broniąc dostępu armii rosyjskiej do Warszawy, nie szczędzili krwi i życia. Co roku odbywają się tu uroczystości patriotyczne, organizowane przez władze samorządowe gminy i apele poległych.W oddalonej o 5 km od Dobrego miejscowości Ruda Pniewnik, znajduje się piękny, murowany dworek z przełomu XIX i XX w. oraz pozostałości parku krajobrazowego.

Równie piękny dworek posiada pobliskie Rudzienko, ale ten jest starszy, bo pamięta jeszcze czasy napoleońskie. W uroczym zakątku, wśród lasów i zieleni, w małej wiosce Gęsiarka Borowa, liczącej zaledwie kilka gospodarstw, jeden z miłośników koni prowadzi stajnię. Świadczy też usługi jeździeckie, przejażdżki konne i dorożką. Ciekawostką jest też tu hodowla perskich kotów, a ich właściciel i jego zwierzęta brały już udział w nagraniach wielu znanych filmów, jak: “Pan Tadeusz” czy “Boża podszewka”.

Accessibility