Warsztaty wiosenne Motanki słowiańskie lalki ochronne 22.03.2023r Środa godz. 17.30 Biblioteka Publiczna w Dobrem Warsztaty prowadzone przez Ewę Jurkowską - Pracownia Pierwotne Ja Zapisy tel. 25 757 15 20 sprawdź: fb/gminadobre Koszt 10zł

Motanki – Ochranianki

To słowiańskie lalki dobrych życzeń. Wymyśliły je kobiety by chronić dom i najbliższych. Motały z intencją … na tym polegała ich MOC. Wykonywane były zazwyczaj przez babcie, matki, córki, kobiety w ciąży. Sposób wykonywania jasno wyjaśnia jak się je wykonuje – mota tasiemkami, włóczkami, niteczkami okręcając korpus i rączki. Wykonywane z resztek materiałów i różnych tasiemek. Motanki miały za zadanie spełniać życzenia, przynosić zdrowie, miłość, załatwiać niewykonalne zadania., bogactwo , pomyślność, radość. Były wsparciem dla gospodyń, mężatek, matek. Ochroną dla domu oraz zapewnieniem szczęśliwej dalekiej podróży. Amuletem na szczęście . Strzegły dom przed złymi duchami i złymi ludźmi. Nie posiadały twarzy, by nie wchłonąć duszy osoby, która ją wykonała. Zazwyczaj miały na twarzy krzyż który symbolizował słońce, bogactwo, piękno, wszystko co pozytywne !! Dlatego właśnie były często podarunkiem dla najbliższych wraz z błogosławieństwem działały magicznie. Żadanice – lalka spełniająca życzenia . Ziarnuszka –opiekunka gospodarstwa Dziesięciorączka – pomocnica w prowadzeniu gospodarstwa Karmicielka – poznasz ją po dużym biuście, niesie pomyślność Podróżniczka – chroniła w czasie drogi i doprowadzała z powrotem do domu Pielusznica – chroniła dziecko i utrzymywała zapach matki Lalka weselna – oznajmująca przejście ze stanu panny w mężatkę Nierozłączki – symbolizowały kobietę i mężczyznę inaczej Walentynki Otulaczki – kilka lalek chroniło dziecko Lichomanki – dla ochrony przed chorobami … itd Gdy wykonały swoją misję powinny być odmotane  i spalone w ognisku podczas pełni, nowiu lub święta. Z szacunkiem! i podziękowaniem za wykonaną pracę

Accessibility