Kilkanaście przedmiotów wykonanych w glinie

W ostatnią sobotę w Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem odbyły się warsztaty z ceramiki. Tego dnia powstały imponujące dzieła wykonane przez przedszkolaków, dzieci, młodzież oraz dorosłych. Po wypale prace wrócą do Dobrego. Kolejnym etapem będzie szkliwienie. Warsztaty poprowadziła artystka Magdalena Bielecka.
Sam Konstanty Laszczka w pierwszej dekadzie XX w. zajął się ceramiką. Tworzył terakotowe popiersia, ale wiele czasu poświęcał również ceramice użytkowej. Szybko osiągnął kunszt w tej dziedzinie. Nie uznawał granicy miedzy sztuką czystą a użytkową, więc ceramikę wystawiał wraz z rzeźbami. Konstanty Laszczka publikował także podręczniki o tej tematyce. Twierdził, że ceramika ma ogromne znaczenie w rozwoju kultury pod względem estetycznym i praktycznym.

Accessibility