Dwóch mężczyzn z kwiatami

7 sierpnia w Gęsiance odbyła się uroczystość upamiętniająca tragiczne wydarzenia z 1944 roku. 78 lat temu oddano strzał do przejeżdżających przez miejscowość oddziałów niemieckich, które w odwecie wysadziły w powietrze piwnicę, mordując 38 osób.

Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu pocztów sztandarowych: Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej TPJP, Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z miejscowości: Dobre, Mlęcin, Poręby Nowe, Rudzienko, Sołki, Wiśniew, Ludwinów oraz pocztu Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Mlęcinie.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego odmówiono modlitwę w intencji pomordowanych oraz odczytano list Posła RP Daniela Milewskiego. Następnie przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń, rodzin pomordowanych oraz mieszkańców Gęsianki i okolicznych wsi złożyli kwiaty.  Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez uczniów ze  Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Mlęcinie. Wystąpiła także Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrem, KGW „Dobrzynianki” z Dobrego.  Następnie głos zabrał Zastępca Wójta Gminy Dobre Piotr Chmielewski. Uroczystość poprowadziły dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej  Mlęcinie Jolanta Jastrzębska oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Dobrem Mariola Chojecka.

Accessibility