Dwóch mężczyzn z kwiatami

7 sierpnia w Gęsiance odbyła się uroczystość upamiętniająca tragiczne wydarzenia z 1944 roku. 78 lat temu oddano strzał do przejeżdżających przez miejscowość oddziałów niemieckich, które w odwecie wysadziły w powietrze piwnicę, mordując 38 osób.

Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu pocztów sztandarowych: Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej TPJP, Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z miejscowości: Dobre, Mlęcin, Poręby Nowe, Rudzienko, Sołki, Wiśniew, Ludwinów oraz pocztu Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Mlęcinie.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego odmówiono modlitwę w intencji pomordowanych oraz odczytano list Posła RP Daniela Milewskiego. Następnie przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń, rodzin pomordowanych oraz mieszkańców Gęsianki i okolicznych wsi złożyli kwiaty.  Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez uczniów ze  Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Mlęcinie. Wystąpiła także Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrem, KGW „Dobrzynianki” z Dobrego.  Następnie głos zabrał Zastępca Wójta Gminy Dobre Piotr Chmielewski. Uroczystość poprowadziły dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej  Mlęcinie Jolanta Jastrzębska oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Dobrem Mariola Chojecka.


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/klient.dhosting.pl/ugdobre/gminadobre.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/klient.dhosting.pl/ugdobre/gminadobre.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/klient.dh...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/ugdobre/gminadobre.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35