Na zdjęciu widać grupę ludzi, która stoi na terenie zalesionym. Przyrodniczy krajobraz powodujący zagrożenie dla ich spotkań lub spaceru.

Luty jest dla mieszkańców Dobrego oraz okolicznych miejscowości miesiącem pełnym wzruszeń i refleksji.
17 lutego 1831 roku podczas powstania listopadowego została stoczona bitwa wojsk polskich dowodzonych przez gen. Jana Skrzyneckiego nad wojskami rosyjskimi pod dowództwem gen. Rosena.
Aby uczcić pamięć “Bitwy pod Dobrem” przybyli m.in.: Maria Koc – Poseł RP, Senator Maciej Górski, Burmistrz Miasta i Gminy Dobre Tadeusz Gałązka wraz z Zastępcą Piotrem Chmielewskim oraz Kierownikiem Referatu UG w Dobrem Marcinem Sitnickim. Obecny był Arkadiusz Reding reprezentujący Gmina Stanisławów Kinga Sosińska – Wójt Gminy Stanisławów – Wspólne sprawy w dobrych rękach, ks dr Grzegorz Chojnicki, także Radni Rady Miasta i Gminy Dobre, dyrektorzy, mieszkańcy.
Szczególnym akcentem podczas uroczystości było zaangażowanie dzieci ze szkoły imienia P. Wysockiego w Dropiu, które pod opieką Marzeny Szczurowskiej przygotowały montaż słowno-muzyczny, poświęcony wydarzeniu sprzed lat. Ich zaangażowanie oraz wkład w pielęgnowanie pamięci o historii kraju zasługuje na najwyższe uznanie.
Po złożeniu kwiatów i występach uczniów wszyscy zgromadzeni wspólnie oddali hołd poległym bohaterom, a następnie odśpiewali Hymn Polski, wypełniając przestrzeń dumnym i uroczystym akcentem.
Uroczystość została dodatkowo uświetniona przez poczty sztandarowe OSP Mlęcin oraz OSP Dobre.
Bitwa pod Dobrem wciąż pozostaje ważnym wydarzeniem w historii Polski, które przypomina nam o ofiarach, jakie ludzie podejmowali dla obrony swojej ojczyzny. Dzięki takim uroczystościom pamięć o tych wydarzeniach pozostaje żywa, a duma z przynależności do narodu polskiego wzmacniana jest w sercach kolejnych pokoleń.
Uroczystość poprowadziła Daria Kowszun – dyrektor Szkoły Podstawowej im. P. Wysockiego w Dropiu.

Accessibility