Grupa ludzi w strojach vintage pozuje na tle białej ściany. Kobiety w kolorowych sukniach, mężczyźni w kapeluszach i garniturach. Na ziemi szare płytki.

30 maja Dobre stało się kulturalnym centrum. W ramach Dni Dobrego odbyła się „Dobra Nocka Muzeum” – wydarzenie, które połączyło historię, sztukę i lokalną tożsamość w niezwykłej, wieczornej oprawie i uhonorowało 160. Rocznicę Urodzin Konstantego Laszczki.

Główną punktem zwiedzania było oczywiście Muzeum Konstantego Laszczki, a uczestnicy wydarzenia przenieśli wprost do początków XX wieku. Wieczór rozpoczął się od  spaceru z przewodnikami po Dobrem: odwiedzano m.in. zakrystię remontowanego kościoła pw. św. Mikołaja, cmentarz parafialny i rynek. Władze gminy pojawiły się w strojach z epoki, co dodatkowo podkreślało klimat tamtych lat. Uczestnicy mieli również okazję spotkać „ożywione” postacie związane z historią miejscowości – Konstantego Laszczkę, Marię Ostrowską i Jana Zycha. Nie zabrakło też głosu samego Zycha – jednego z najbardziej zasłużonych mieszkańców Dobrego – którego archiwalny wywiad radiowy został odtworzony w muzeum. Tuż po nim odbył się wykład pt. „O Konstantym”, przygotowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dobrzańskiej, który przybliżył historię życia artysty i historię powstania muzeum. Jednym z ważnych punktów programu było także uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Królewna Kotka”. Konkurs, który nawiązywał do muzealnej legendy, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem – wpłynęło ponad 60 prac z całej Polski, także spoza województwa mazowieckiego. Podczas wieczoru ogłoszono nazwiska laureatów i wręczono im nagrody. Uhonorowani zostali również wszyscy uczestnicy, a osoby, które nie mogły być obecne, otrzymają upominki i dyplomy pocztą. Bardzo ciekawym punktem zwiedzania okazał się Urząd Miasta i Gminy Dobre, w tym gabinet burmistrza oraz sala ślubów. W organizację wydarzenia włączyła się także OSP Dobre, udostępniając zwiedzającym strażacką przestrzeń oraz wyposażenie. Kulturalną część wydarzenia dopełnił koncert zespołu Boogie Mama, który zagrał nastrojowy koncert idealnie wpisujący się w wieczorną, niemal magiczną aurę. Dla najmłodszych przygotowano grę muzealną „Młody detektyw”, podczas której dzieci z zapałem odkrywały tajemnice muzeum i jego eksponatów.  Nie zabrakło także smakołyków od wolontariuszy z GOKiB, wystaw towarzyszących.

Accessibility