Parafia p.w. św. Mikołaja Biskupa w Dobrem jest częścią Diecezji Warszawsko-Praskiej. Zamieszkuje ją około 5000 mieszkańców.
W skład Parafii wchodzą Dobre jako miasteczko z liczbą mieszkańców 1683 (dane za rok 2011) , oraz następujące wioski: Antonina, Brzeźnik, Brzozowica, Czarnocin, Drop, Duchów, Grabniak, Kąty Czernickie, Kobylanka, Makówiec Duży, Makówiec Mały, Osęczyzna, Pełkowizna, Poręby Nowe, Poręby Stare, Rakówiec, Rąbierz Kolonia, Rąbierz Wieś, Ruda Czernik, Rudno, Rudzienko, Rynia Nowa, Rynia Stara, Sołki, Tadeuszów, Walentów, Wólka Kobylańska, Wólka Kokosia.
Kościół parafialny pw. Św. Mikołaja Biskupa w Dobrem położony jest we wschodniej pierzei rynku. Zbudowany w latach 1873 – 1878, według projektu Bolesława Podczaszyńskiego, w miejsce drewnianego, który spłonął w 1873 r. Neogotycka budowla powstała dzięki fundacji Kamili Jaźwińskiej (dziedziczki Rudzienka), a także dzięki staraniom Ks. Edmunda Smoleńskiego. 31 sierpnia 1878 r. został poświęcony przez Ks. Stanisława Chromińskiego, dziekana radzymińskiego, konsekrowany przez biskupa Wincentego Teofila Popiela-Chościaka 10 maja 1886. Kościół posiada trzy ołtarze: główny – Niepokalanego Poczęcia (z relikwiami Św. Justyna, Św. Romana, Św. Grzegorza i Św. Agnieszki) oraz dwa boczne: Krzyża Świętego i Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Ołtarz soborowy jest ostatnim dziełem profesora Jerzego Machaja. Ściany pokryte są polichromią ze scenami biblijnymi, wykonanymi techniką sgraffito. W kościele znajdują się dwie prace autorstwa Konstantego Laszczki: Święty Antoni (drzewo orzechowe, 1935r.) oraz Madonna z Dzieciątkiem (terakota, 1930r.). W oknach prezbiterium umieszczone są witraże ku czci Św. Ignacego Loyoli i św. Mikołaja.
Funkcję dzwonnicy pełni murowana brama z zawieszonymi trzema dzwonami o imionach: Maryja, Ignacy Stanisław i Mikołaj. Po prawej stronie dziedzińca kościelnego stoi kapliczka maryjna upamiętniająca postać Ks. Edmunda Smoleńskiego, który od święceń aż do śmierci nieprzerwanie służył w Dobrem (61 lat). Po lewej stronie, dzięki staraniom lokalnej społeczności, w pierwszą rocznicę beatyfikacji papieża Jana Pawła II wzniesiony został pomnik ku jego czci.
Kaplica Św. Antoniego w Kątach Borucza, należy do parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela i Stanisława Biskupa w Stanisławowie.
Budynek powstał w latach 80. XX w. Kaplica murowana, zbudowana na planie prostokąta, pokryta dachem dwuspadowym. Ściana frontowa w formie trapezu zwieńczona krzyżem.
11 czerwca 1989 roku kaplica została wyświęcona przez ks. biskupa Kazimierza Romaniuka.
Kaplica mariawicka w Wólce Mlęckiej została wybudowana na początku XX w., należy do parafii Trójcy Przenajświętszej w Wiśniewie. Drewniana kaplica konstrukcji zrębowej, oszalowana. Zbudowana na planie prostokąta. Nad wejściem na kalenicy umieszczono wieżyczkę na sygnaturkę na planie kwadratu, zwieńczona namiotowym dachem blaszanym z ażurowym metalowym krzyżem.
W środku znajduje się część sakralna oraz pomieszczenia mieszkalne, dawniej użytkowane przez zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Mariawitek.
Kaplica rzymskokatolicka pw. Miłosierdzia Bożego w Radoszynie należy do parafii Świętego Jana Chrzciciela w Pniewniku
Kaplica została wybudowana w XX wieku. Na cele sakralne została zaadoptowana z budynku zlikwidowanej szkoły podstawowej. Drewniany budynek konstrukcji zrębowej. Zbudowana na planie prostokąta. Kaplica od frontu posiada niewielki ganek. Z wyglądu przypomina budynek mieszkalny wyznacznikiem funkcji sakralnych jest wieżyczka na sygnaturkę nakryta blaszanym dachem namiotowym zwieńczonym krzyżem.
Kaplica mariawicka w Czarnogłowiu. Wybudowana na początku XX w., należąca do parafii Trójcy Przenajświętszej w Wiśniewie.
Kaplica drewniana, konstrukcji zrębowej, z zewnątrz oszalowana. Zbudowana na planie prostokąta. W części frontowej znajduje się blaszana, sześcioboczna wieżyczka z krzyżem.
Kaplica znajduje się na prywatnej posesji.