11 sierpnia odbyła się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę tragicznego wydarzenia w Gęsiance, podczas której uczciliśmy pamięć ofiar zamordowanych w 1944 r.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 18:30 zbiórką Kompanii Honorowej 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego oraz pocztów sztandarowych.
W obecności licznie zgromadzonych gości, odegrano Hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie wysłuchaliśmy relacji byłych żołnierzy Batalionów Chłopskich, odczytanej przez Michała Ratuskiego z rodziny zamordowanych. W dalszej kolejności głos zabrał Burmistrz Kamil Wichrowski.
Podczas ceremonii, modlitwę za ofiary poprowadzili: Kapłan Zbigniew Maria Nawara – Proboszcz Parafii Starokatolickiego Kościoła Mariawitów Trójcy Przenajświętszej w Wiśniewie oraz Paweł Franciszek Sasin – Wikariusz Parafii Rzymskokatolickiej Św. Mikołaja Biskupa w Dobrem.
W programie znalazły się również przemówienia, Apel Pamięci wygłoszony przez ppor. Bartłomieja Gibułę oraz salwa honorowa.
Ważnym momentem było złożenie wieńców przez delegacje, w tym przez przedstawicieli władz, stowarzyszeń, rodzin pomordowanych oraz mieszkańców. Wyjątkową delegację stanowiło 8 dzieci, które symbolicznie złożyły słoneczniki dla każdego zamordowanego w 1944 r. dziecka.
Uroczystość zakończyła część artystyczna, przygotowana przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Mlęcinie, Orkiestrę Dętą OSP Dobre oraz rodzinę Ratuskich, potomków zamordowanych.
Po oficjalnej części, wszyscy zebrani zostali zaproszeni na tradycyjną grochówkę przygotowaną przez OSP Poręby Nowe.
Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli, aby wspólnie uczcić pamięć ofiar! Dziękujemy:
Kapłanowi i Księdzu za modlitwę
Kompanii Honorowej oraz pocztom sztandarowym OSP, MDP, placówek oświatowych, ZHP za uświetnienie uroczystości swoją obecnością
Uczniom ze Szkoły Podstawowej w Mlęcinie oraz wszystkim występującym. Szczególne podziękowania kierujemy również do niezastąpionej Orkiestry Dętej OSP Dobre za niezapomniane muzyczne doznania oraz profesjonalną oprawę muzyczną zgodną z ceremoniałem wojskowym.
Dr. Januszowi Kuligowskiemu, Dyrektorowi Biura Archiwum Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, za przekazanie cennych materiałów dotyczących wydarzeń w Gęsiance, które wzbogaciły naszą wiedzę historyczną i pamięć o przeszłości
Fundacji Dziękujemy za Wolność za biuletyny i materiały dot. Powstania Warszawskiego
Rodzinie Państwa Ratuskich za wspaniały występ, który dostarczył nam wielu wzruszeń
Druhom OSP Poręby Nowe za przygotowanie grochówki.

Dodać alternatywne teksty:

GŁÓWNY: