„Na ulicy Miodowej co dzień około południa można było spotkać jegomościa w pewnym wieku…”
Tymi słowy zaczyna się jedna z najbardziej znanych nowel Bolesława Prusa pod tytułem „Katarynka”.
Dnia 7 września 2019 roku utwór ten został odczytany w Muzeum im. Konstantego Laszczki w Dobrem podczas akcji Narodowe Czytanie, która po raz pierwszy odbywała się w Gminie Dobre. Słowa noweli płynęły z ust różnych mieszkańców naszej gminy, zarówno dorosłych jak i dzieci: odczytywanie utworu rozpoczął Pan Wójt, by następnie przekazać głos uczniom i nauczycielom ze wszystkich szkół w Gminie, Panu dyrektorowi szkoły w Dobrem, księdzu proboszczowi i w końcu Pani Jadwidze – wieloletniej kustosz muzeum w Dobrem. Najbardziej jednak cieszy fakt, że sala była pełna. Widownia ze skupieniem, a czasem ze wzruszeniem wysłuchała nie tylko noweli, ale także krótkiej opowieści przygotowanej przez najmłodsze uczestniczki zajęć krasomówczych, czy utworu muzycznego, który wykonał zespół „Dobre wrażenie”. W rolę prowadzących wcieliły się Kamila Kaczmarek oraz Gabriela Miąskiewicz. To był dobry początek! Z pewnością akcja Narodowe Czytanie, jeszcze nie raz obędzie się w naszej Gminie.